טיפול באמנות הוא שיטה בפסיכותרפיה שבה נעשה שימוש טיפולי בטכניקות של אמנות חזותית כמו ציור על כל סוגיו וגווניו, פיסול, טיפול דרך ארגז חול ואפילו צילום (פוטותראפיה).

הטיפול באמנות משלב תאוריות מסורתיות של פסיכותרפיה, טכניקות מתחום הפסיכולוגיה ותאוריות הנוגעות לתהליכי יצירה ולמאפיינים השונים של חומרי האמנות והשימוש בהם.

כאחד ממקצועות בריאות הנפש, הטיפול באמנות מתאים לקהלי יעד רבים. מטפלים באמנות עובדים עם ילדים, מתבגרים, מבוגרים וקשישים, ומציעים טיפול ליחידים, לזוגות, למשפחות, לקבוצות ולקהילות.

אין צורך בידע קודם או בכישרון מיוחד בתחום האמנות כדי להיעזר בטיפול באמנות.

קיימות שתי אסכולות לטיפול באומנות, שבפועל, משולבות האחת בשניה בכל רגע נתון במהלך הטיפול: האחת אומרת שהטיפול עוזר להביע באופן בלתי מילולי מחשבות, רגשות, בעיות והשקפות עולם. על-פי הגדרה זו הטיפול באומנות מקל על התהליך בטיפול פסיכותרפי, והינו חלק ממנו.

האסכולה השנייה רואה את האומנות עצמה כתהליך טיפולי בפני עצמו, מתוך אמונה כי עצם תהליך היצירה, המתבטא בציור, פיסול, צביעה, או תהליך יצירתי אחר הינו בעל סגולות מרפאות.

מטפלים באמנות משתמשים בתהליך היצירה ובתכנים שעולים באמנות כדי לסייע לאדם להתמודד במצבי מתח, חרדה, דיכאון, התפרצויות זעם ועוד.

כמו כן, לסייע לילדים עם הפרעות קשב וליקויי למידה, לסייע בשיפור התפקוד הקוגניטיבי, בשיפור היחסים עם הסביבה ותקשורת בין-אישית, ובשיפור איכות החיים בכלל.

הטיפול מסב את תשומת לבו של האדם, פועלו ומחשבותיו לאמנות ולתהליך היצירה; בכך מתרחק המטופל מהבעיה, מהקושי או מהמחלה, ומגלה מתוך התהליך על רגשותיו, על נקודות החוזק והחולשה שלו, ויחד עם המטפל הם מוצאים את הדרך ואת הכוחות להתמודדות.

מטרת הטיפול באמנות דומה למטרת כל טיפול פסיכותרפי, שיפור ושימור הבריאות הנפשית ואיכות החיים. אך בעוד טיפול פסיכולוגי מתמקד בתקשורת מילולית, הטיפול באמנות נעזר בכלים כמו ציור, רישום, פיסול, ארגז חול, צילום ושיטות נוספות להבעה חזותית.

הטיפול נותן מענה לקשיים בתחומי החיים השונים: רגשיים, התפתחותיים, קוגניטיביים, חברתיים ופיזיים.

מטפלים באמנות לומדים להכיר את הסמלים הלא-מילוליים שבתהליכי היצירה. מטפל באמנות מסייע למטופל לזהות את המחשבות והרגשות המובעים באמנות ואת משמעותן, ובכך המטופל מגלה תובנות לגבי יצירתו ומפתח הבנה מעמיקה יותר לגבי עצמו ודרך ההתמודדות שלו עם האנשים סביבו.

יצירת אמנות היא הזדמנות להביע את הדמיון, האותנטיות והספונטניות של האדם. זו חוויה שלאורך זמן מובילה לתחושת סיפוק, תחושה של תיקון נפשי ושינוי.

 

תהליך היצירה הינו תהליך מרפא שיכול לייצר חוויה של גדילה והתפתחות אישית.

טיפול באומנות